Birçok endüstride, çalışanlar yüksek yerlerde çalışmanın getirdiği birçok riskle uğraşmak zorundadırlar. Çoğu insan, işin zemin seviyesinin üstünde yapıldığı tehlikeli meslekleri düşündüğünüz zaman otomatik olarak bir gökdelen binası düşünürsünüz, ancak ölüm veya ciddi yaralanmalar yere daha yakın olabilir.

Güvenlik, herhangi bir işte birinci öncelik olmalıdır, özellikle yüksek yerlerde olmak

Yüksekte çalışmalarda Öncelikle Dikkat Etmemiz Gerekenler;

1. Yüksekte Çalışma Yapan Ekibinizi Kurun

Yüksekte Çalışma Eğitimi  almadan yüksek yerlerde hiçbir şey yapmamalısınız. yüksekte çalışma yaparken bir sorun olursa, yardım çağırması için diğer kişinin olması gerekir. Mümkünse, birlikte çalıştığınız insanlarla tanışın, onlarla birlikte kendinizi rahat hissedeceksiniz. İşyerindeki her bir kişinin, kendi özel mesleğinin ne olduğunu ve gerektiğinde yardım için kimi arayacağını bildiğinden emin olun.

2. Planı Bil

Merdiven, çatı, platform veya herhangi bir yükseklikte çalışmayı gerektiren herhangi bir projeye başlamadan önce, işle ilgili veya kendin yaptığın bir iş olsun, planı bilin. Orada ne yapacaksın? Görev için bir planınız yoksa, bir plan yapın. Göreviniz için bir plan hazırlayıp uygulayarak düşme ve hata yapma riskini en aza indirebilirsiniz.

3. Uygun Ekipmanı Kullanın

Yüksekte güvenli çalışma yapılacakken yukarı ve aşağı inerken tutacağınız yere yardımcı olmak için sağlam bir merdivene, uygun ayakkabıya ve eldivenden başka bir şeye ihtiyacınız olmayabilir. Dik bir çatı katı üzerinde çalışıyorsanız, güvenlik hattı olması gerekir. Şantiye çevresinde korkuluklar olması gerekir, hemen hemen her iş için, ayrıca emniyet kemeri, iş gözlükleri, yelek ve diğer ögeler  de gereklidir. Güvenlik teçhizatı listesi oldukça uzun sürebilirken, uygun güvenlik teçhizatı ağır yaralanan bir çalışandan veya kayıp bir hayat süresinden daha ucuzdur.

4. Kaygının Üstesinden Gelin

Korkunun, özellikle yüksek yerlerde, risk eklediği kanıtlanmıştır. Sağlıklı korku iyi bir şeydir, çünkü dikkatli olmanız ve önce emniyetli çalışmamız gerektiğini hatırlatır. Bununla birlikte, en kötü durumu hayal etmek sorun haline gelebilir.  İyi bir iş için en iyi sonucu hayal ederek zihinsel gücünüzü kullanın. Yüksek yerlerde çalışırken ciddi kaygılarınız varsa, mesleki rehberin size rehberlik edebileceği zihinsel egzersizler vardır. Gerekirse yardım istemekten korkmayın. Güvenliğiniz ve diğerlerinin güvenliği ona bağlı olabilir. Bu konuda İstanbul Yüksekte Çalışma Eğitimi veren Firmalardan yardım alabilirsiniz.

5. Dinç Şekilde Olun

Yüksek yerlerde çalışmak sadece iyi zihinsel sağlık gerektirmez, aynı zamanda fiziksel güç gerektirir. Bir merdivene veya iskeleye tırmanma yeteneğinin ötesinde, bir gece önce aldığınız uykuyla ve yediğiniz yemekle ilgili olabilir. Odaklama yeteneğiniz, tüketilen gıdalara kadar iyi yaşam tercihlerine bağlıdır. İyi bir gece uykusu olmaksızın, dikkatsizleşmenize ve  yorulmanıza sebep olur.  Fiziksel dayanıklılık için uygun beslenme önemlidir.

6. Yasa Dışı Uyuşturucu ve Alkol Kullanımı

Yüksek yerlerde ve / veya makine veya araçlarda çalışan herhangi bir çalışan için zihin değişikliği ve yasa dışı uyuşturucularla ilgili sıfır tolerans politikası olmalıdır. Periyodik  muayeneler ile, sorunlu çalışanları yakalayacak ve işten hemen uzaklaştırmalıdır.

7. Eğitim

İşverenler, tüm çalışanların acil durumlarla baş etmek için düzenli  yüksekte çalışma eğitimi sağlamalıdır. Yeni eğitimler tam verilmelidir, daha deneyimli çalışanlar ile destek verilmelidir. Ekipmanların düzenli güvenlik kontrolleri de faydalıdır. Güvenlik kadar kullanılan ekipmanlar da  iyi olmalıdır.

Uzun vadede, katı güvenlik protokolleri  muhtemelen bir hayat kurtaracaktır. Bu konuda İstanbul Yüksekte Çalışma Eğitimi veren firmalardan destek alabilirsiniz.