Yanıcı Tozlar

Yanıcı tozların tehlikesi

Birçok imalat tesisinde tozlar,  göz ardı edilen bir tehlikedir. Çoğu zaman koklayarak veya göz ile görünmez, ancak tahıl ambarı ile kimyasal tesisler arasında değişen pek çok tesis üzerinde Yanıcı Tozlar yıkıcı bir etki yapabilir.

 

Toz patlamaları ölümcül olabilir veya ciddi yaralanmalara neden olabilir. En azından ekipmanı yok edebilirler ve ticari faaliyetleri aksatabilirler. Toz buğday unu veya bir granül kimyasal ürün olsun, bir patlama olasılığı gerçektir ve kaçınılmalıdır.

 

Patlamadan Korunma Dökümanı standartlarının uygulanması halinde olayların çoğundan kaçınılabilir. Tozların  kısa vadede, proaktif olarak hazırlanan  şirketlerden yardım alınabilir. Bu konuda istanbul OSGB ve İstanbul Danışmanlık firmalarından yardım alabilirsiniz.

Üretici ne yapabilir?

Önce, tuttuğu malzemelerin yanıcı toz olup olmadığını bilmeleri gerekir. Çoğu durumda bu, malzemenin OSHA’nın öngördüğü yöntemlere göre test edilmesi gerektiği anlamına gelir. Tecrübe, aynı zamanda toz tutma ve işleme ekipmanlarının doğru tasarımının toz patlama tehlikelerini önlemenin ve / veya hafifletmenin en iyi yol olduğunu göstermektedir. Çalışanları düzenli proses tehlike değerlendirmelerine dahil etmek önemlidir; bu süre zarfında taşıma prosedürleri ve koruma tedbirleri okunabilir ve kazalar önlenebilir.

Son olarak, tesislerin toz patlamalarını önlemeye yönelik basit ve etkili bir adım, bir kabın boşaltılması sırasında aşırı veya gereksiz yere yapılan hareketlerden  kaçınılması, dökülen malzemeleri derhal temizlenmesi ve iş yerinde toz veya  katıların birikmesinden kaçınma gibi iyi bir oda temizliği uygulamaları yapılması gerekmektedir .

Ne yazık ki, çoğu şirket düzenli güvenlik eğitimleri yapmamaktadır, personellerin  durumu  değerlendirmek veya mühendislik standartlarına uygun çözümler uygulamak üzere eğitim görmemiştir. Nereden başlayacağınızı bilmeyenler, bir uzmana danışmalıdır. Patlamadan Korunma Dökümanı hazırlayan firmalar veya İş Sağlığı ve Güvenliği Firmaları ile görüşülebilir. Başlangıç ​​olarak, NFPA ve ASTM gibi endüstri forumlarına katılan ve toz patlamaları ve reaktif malzeme tehlike değerlendirmeleri ile ilişkili devlet destekli girişimlerle yakın işbirliği içinde çalışan bir imalat deneyimine sahip bir ortak arayınız. Bu, potansiyel tehlikelere proaktif olarak yönelmek, pahalı atıflardan kaçınmak ve iş kesintilerini önlemek için uzun bir yol kat edecektir.