Basınçlı Kaplar ve Yangın

Kazan ve yanma güvenliği: Bilmediğiniz şey sizi öldürebilir!

Bu makale, tesisinizdeki Basınçlı Kaplar ve Yangın ekipmanını  güvenli kullanımını amaçlar. Kazan ve yanma güvenliği konusundaki farkındalığınızı arttırmayı umuyorum. Yanma teçhizatının güvenliği tüm tesislerin günlük çalışması ve her çalışanın güvenliği açısından kritik öneme sahiptir. Bu yazı çalışanlarınızın yakıtla çalışan ekipman (kazanlar, fırınlar, fırınlar) içeren yanma olaylarından nasıl korunacağını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Tesislerin çoğunda yanma ekipmanı bakım, devreye alma veya kapatma prosedürleri ve / veya ekipman operasyonları konusunda yetişmiş personel yoktur. Çoğu ekipman, yasalar tarafından zorunlu kılınmış olsalar bile uygun kilitleme ve güvenlik testi kurallarını içermez.

Basınçlı kapların bulunduğu bölümlerde risk seviyesi belirlerken dikkat etmemiz gerekenler;

  1. Patlamalar ve yangın olaylarının çoğu,  insan hatasından kaynaklanmaktadır. Güvenlik kontrollerini baypas etmeyi veya atlamayı denerseniz  güvenlik önlemleri ve kilitleme ekipmanları hiçbir şekilde yardımcı olmaz. Doğru eğitiminle bunun önüne  geçmek mümkündür.
  2. Başlama ve kapatma en büyük risklerinizdir. Herkesin anladığı ve kabul ettiği açıkça yazılı prosedürlere ihtiyacınız vardır, böylece tutarlı güvenli uygulamaların her vardiyada ve her çalışan için geçerli olmasını sağlayın.
  3. Düzenli ve tam bağlantı  yakıt borusu valf sıkışması testi yaptığınızdan emin olun. Yetkili İSG profesyonelleri tesisinizde her gün olamazlar. Yanma teçhizatının güvenlik testleri, maliyeti ne olursa olsun kuruluşunuzun kültürünün bir parçası olmalıdır.
  4.  Ekipmanların devreye alınması için veya büyük gelişmeler için kurumsal kurallar oluşturun. .

      5. Ekipmanın güvenliğini sağlamak için sürekli iyileştirin. Bir sorun ile karşılaşırsanız direk yetkililere bildirin.
İşletmelerde yıllardır süregelen kültür ve uygulamaları değiştirmek çok çaba gerektirir. Başlangıçta işletme çalışanları ve yetkililerinden, muhtemelen şu sorunlarla ve tepkilerle karşılaşacaksınız, ” bunu yıllarca böyle  yapıyorduk” diye direteceklerdir. Bu eski alışkanlıkları değiştirmek ve  düzeltmek çok çaba ve inanç gerektirir.

İyi bir analiz için ekipmanlarınızın durumunu inceleyerek başlayın. Buna “boşluk analizi” diyoruz.İhtiyaçlarınızı öncelik sırasına koyun ve rahat bir tempoda yönlendirin. Operasyonlarınız ve bakım personelinizle ilgili bilgi ve becerilerin durumunu belirlemek için bir “insansızlık analizi” yapın. Eğitimlere düzenli ve ciddi bir çaba gösterin. . Yapılması gereken en doğru şey proaktif olmaktır. İşletmelerin güvenlik kültürü oluşturmada eksikliklerini dışarıdan İstanbul OSGB Danışmanlık firmalarından hizmet alarak giderebilirler.