Yazılar

İşyeri Güvenliği

Her İşyerinin Uygulaması  Gereken İşyeri Güvenliği İpucları

Güvende hissetmek hayatın önemli bir yönüdür. Güvenli bir  ev, güvenli bir iş vb. Herkesin istediği şeylerdir. Bu amaçla, toplum, özellikle İşyeri Güvenliği alanında, yaptığımız hemen hemen her şey için prosedür geliştirilmiştir. Açıkçası, bazı çalışma ortamları diğerlerinden daha tehlikelidir. Bu durumlarda, “önce güvenlik” sadece bir sözden daha fazla olmalıdır. Bu hususu dikkate alarak, tehlikeli ortamlarda çalışan çalışanlar için en önemli güvenlik ilkeleri aşağıda belirtilmiştir.

Emniyet Donanımları

Tüm çalışanlar binada iken gerekli emniyet donanımları takmalıdır. Ekipman ayrıca temiz tutulmalı ve muhafaza edilmelidir. İş başındayken gevşek kıyafetler giymekten veya takılar takmaktan kaçınılmalıdır. Buna ek olarak, uzun saçlı insanlar hareketli makinelerle çalışırken önlem almalıdır.

Risk Analizi

Kendinizi ve çevrenizdeki kişileri korumak için, neyin yanlış gittiğinin ve potansiyel olarak tehlikeli bir durumu önlemek için ne yapabileceğinizin farkında olun. Kendinizi tehlikeli bir duruma düşürecek asla gereksiz riskler almayın ve sakin olun. Her şirket iş tehlikelerini tanımlamak ve önlemek için bir Risk Analizi yapmalıdır. Bazı kuruluşlar, tehlikeleri tanımak ve analiz etmek için özel eğitim almış bir İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi seçerler.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi

Bir Firma içinde çalışırken, İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi çok önemlidir. Çalışanlar, özellikle de kendi özel konumlarıyla ilgilendikleri için tüm güvenlik prosedürlerinden haberdar olmalıdırlar. Kazaların riskini azaltmak için periyodik olarak özel eğitim yapılmalıdır.

Acil Durum Planı

Yangın ve diğer tahliye planları, herkesin acil durumlarda en iyi davranışları anlamasına yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur. Çalışanlar mevcut tüm acil durumları bilmeli ve yangın söndürücülerin nerede saklanacağı ve nasıl kullanılacağını bilmelidirler. Binayı tahliye ederken hangi makinelerin kapatılması gerektiğini ve hangilerinin çalışmaya bırakılacağını belirlemek de önemlidir.  Acil Durum Planı hazırlatmak için teklif isteyiniz.

Araçlar ile Çalışma

Tüm aletler temiz ve kusursuz bir çalışma ortamında muhafaza edilmelidir. Her türlü kusur derhal bildirilmelidir. Ayrıca, herhangi bir alet, depolamaya yönelik olmayan bir yerde bırakılmamalıdır.

Ağır İş Makinaları

Makina tam çalışır durumda olmalı ve üreticinin tüm güvenlik koruyucuları takılmalıdır. Herhangi bir arıza veya arıza fark edildikten sonra doğrudan bakım departmanına gidin ve bilgi verin. Bazı makinelerin çalıştırılmasının teknik yönleriyle yeteri kadar eğitim almazsanız, kullanmayın. İşiniz bittikten sonra makineyi kapamayı unutmayın. Makina Periyodik Kontrolü yapılmalıdır.

Temizlik ve Hijyen Eğitimi

Çalışma alanınızı temiz tutmak, kazaları önlemeye konusunda önemlidir. Temiz  bir alan, daha iyi, daha az stresli bir çalışma atmosferi yaratmaya yardımcı olur. Doğru havalandırma ve aydınlatma armatürleri de dahil olmak üzere birçok faktör göz önüne alınmalıdır. Çalışanlara Hijyen Eğitimi aldırılmalıdır.

Yasak Madde Kullanımları

Fabrikalar çok risk oluşturabilir. Uyuşturucu veya alkol etkisi altında çalışmak yasaklanmalıdır. Yan etkileri olan bazı ilaçları almaları gereken kişiler denetçilerine bildirmelidir.

Her şirket, çalışanlarının tüm güvenlik prosedürlerinden haberdar olmalarını ve çalışma ortamının güvenli olmasını sağlamalıdır. Kurallar herkese uygulanmalıdır ve bunları izleyen her ihlal ele alınmalı ve  cezalandırılmalıdır. Hiçbir çalışan, güvensiz koşullarda çalışma konusunda endişe etmemeli, çünkü fabrika çalışması söz konusu olduğunda ciddi sonuçlar doğabilir. İşyeri Güvenliği için istanbul osgb firmaları ve istanbul iş güvenliği firmaları ile iletişime geçiniz.

Gürültülü Ortamda Çalışma

Gürültülü Ortamda Çalışma

Gürültüye bağlı işitme kaybı: Dünyanız ne kadar gürültülü?

Her gün işe gelip giderken Trafikte ki gürültü, çimleri biçmek, bir enstrüman çalmak, bir MP3 çalar dinlemek, filmlere, konserlere ya da atletik oyunları izlemek, her türlü gürültüye insanların her  gün maruz kalır. Her etkinlik, gürültüye bağlı işitme kaybına neden olmak için yeterli olmayabilir, ancak bazı kişilerde işitme kaybına uğramasına neden olabilir.

Gürültülü Ortamda Çalışma da gürültüye bağlı işitme kaybı genellikle ağrısız, ilerici ve daimi olarak kalıcıdır. Ancak gürültü sebebiyle işitme kaybı yüzde yüz engellenebilir. Kulak koruyucusu takmak, hem darbeli hem de gürültülü  ses hasarından önleyebilir.

İşitme kaybı, bir kişinin 85 desibilin üzerinde olan ve iç kulaktaki  hücrelere hasara neden olan sesle karşılaştığında gerçekleşir. Yüksek ses, bir patlama gibi yoğun bir dürtü sesi olabilir ya da uzun bir süre boyunca müzik ya da kesintisiz bir ses olabilir.

Ne kadar yüksek sesle?

Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü (NIOSH) kurallarına göre, bir kişi 8 saate kadar 85 dB’de gürültüye maruz kalabilir. Desibel’ler 87dB’ye çıktığında çalışma süresi yarısı kadar  4 saat kadar düşürülmelidir. Ses seviyesi arttıkça, bir kişinin maruz kalabileceği süre azalır.

Örneğin, bir konser yaklaşık 100dB ise ancak maruz kalma süresi, desibel düzeyinde yalnızca 15 dakikadır; bu, maruz kalma süresi 15 dakikadan fazla ise kişinin işitme duyusuna zarar verebileceği anlamına gelir.

Gürültülü Ortamda Çalışma da günlük faaliyetlerinde birçok kişi 85 desibel üzerinde gürültü seviyelerine maruz kalmaktadır. Araştırmalar, 85dB üzerindeki gürültüye tekrar tekrar veya uzun süre maruz kalmanın işitme kaybına yol açabileceğini gösteriyor. Kulak tıkaçları her zaman  85dB üzerinde ki gürültüde kullanılması son derece önemlidir. İşitme kaybı zaman içinde kademeli olarak ortaya çıkabilir ve önemli bir kayıp olana kadar fark edilmeyecektir. “

Genç İşçi

Genç İşçi

Ülkemizde mevzuatına göre, 4857 sayılı iş kanununa göre 15 yaşını doldurmuş ve 18 yaşını doldurmamış çalışana Genç İşçi denir.

İşyeri güvenliğinin başlıca sorumluluğu işverenlere aittir. Bu nedenle, Genç İşçi yaralanmalarında ve ölümlerde meydana gelen azalmalarda, işverenlerin çalışma ortamlarında ve işyeri uygulamalarında değişiklikler yapmaları gerekecektir. İşçiler ayrıca, güvenli iş için işveren politikalarına ve uygulamalarına uymakla yükümlüdürler ve ideal olarak, güvensiz koşulları belirlemeye ve güvenli çözümler geliştirmeye yardımcı olabilirler. İş sağlığı ve güvenliği uygulayıcıları, ticaret ve işçi organizasyonları ve araştırmacılar, işverenlere  az deneyimli işçilere yönelik risklerden kaçınma konusunda öneriler sunarak genç işçi güvenliğine katkıda bulunabilirler. Genç işçilere ve işverenlerine yardım amacıyla, iş yeri sağlık ve güvenlik risklerini belirlemelerine, yaralanma riskini azaltmaya yönelik önlemleri almalarına ve çalışanlar olarak haklarını anlamalarına yardımcı olan OSGB ve İSG profesyonellerine ihtiyaç vardır. İSG profesyonelleri Gençlerin iş hayatına başladıklarında temel güvenlik bilgilerine sahip olmalarını, tehlikeleri  etkili kontrol stratejilerini tanımlamak için iş yeri çalışmalarında aktif rol oynamalarını sağlayacaktır.

Yapılan araştırmalar, genç işçiler arasında  yaralanma riskinin, iş yerlerinde, yüksekten düşme ve bıçak kullanımı gibi  tehlikeler fazlaca yaşanmaktadır. Ayrıca aşırı iş yükü veya işi daha çabuk bitirme baskısıyla ilişkili olduğunu ileri sürümektedir. Azınlık statüsü de katkıda bulunan bir faktör olarak tanımlanmıştır. Ayrıca, genç işçiler, yaptıkları iş hakkında bilgi, eğitim ve beceriden yoksun olabilirler. Ve, güvenlik hakkında eğitim vermek, tehlikeleri tanımak veya yasal haklarını konusunda bilgilendirmek gerekir. Çalışan genç işçilerin eğitimi için istanbul iş güvenliği danışmanlık firmaları sayfamıza bakınız.