Yangın söndürücüler

Yangın söndürücüler ve güvenlik: Bilmeniz gerekenler

Çoğu işverenin tesislerinde taşınabilir yangın söndürücüler vardır. Ve birçok işveren bu yangın söndürücüler hakkında gerekli bilgiye sahip değildir. Bu konumuzda yangın tüpleri hakkında bilğiler bulabilirsiniz.

Yangın söndürücülerin çevresinde ki gerekli boşluklar nelerdir?

Yangın söndürücülerin önünde açık kalması gereken kesin bir alana sahip olması gerekir. Çalışanlarımızın olası yaralanmalara maruz kalmadan kolayca erişebilecekleri şekilde, monte edip yerini işaretleyeceğiniz yangın tüpleri iş yerlerinde bulunmalıdır. Taşınabilir Yangın Söndürücüler için NFPA 10 Standardı, yangın söndürücülerin “kolayca erişilebilir olmalı ve ateş durumunda hemen temin edilebilir” ifadelerini kullanmaktadır. Ve ayrıca “Yangın söndürücüler engellenmemeli veya görüşten gizlenmemelidir”.

Her sene yangın söndürücüleri muayene etmemiz ve bakım yapmamız gerekiyor mu?

İşyerinde taşınabilir tüm yangın söndürücülerin muayene edilmesi, bakımı ve denenmesinden işveren sorumludur. OSHA ya göre, taşınabilir söndürücülerin aylık görsel olarak muayene edileceğini belirtmektedir. ve yılda bir kez yerinde muayene edilmelidir.

Taşınabilir yangın söndürücülerin yıllık bakım kontrollerine tabi tutulmasını sağlayacaksınız.İşveren, yıllık bakım tarihini kaydedecek ve bu kaydı bir yıl boyunca muhafaza etmelidir. Dört yılın sonunda ise tekrar dolum yapılıp hidrostatik teste sokulmalıdır.

Yangın tüpleri yerden 90 cm yüksekliğe monte edilmelir.

OSHA ya göre, ” yangın söndürücüleri monte edin, konumlandırın ve tanımlayın” Böylece çalışanlara olası yaralanmalara maruz kalmadan kolayca ulaşılabilir ”

yangınla mücadele etmek için çalışanların eğitimine ne dahil edilmelidir?

Çalışanlara başlangıç ​​aşamasında yangın tatbikatı yaptırmak gereklidir. Acil bir durumda yangın tüplerine nasıl ulaşılacak ve nasıl kullanılacağı konusunda eğitimler yapılmalıdır. İşveren, Acil Durum Planı kullanarak, eğitim materyalleri sağlayabilir ve söndürücülerin doğru kullanımı konusunda eğitmek için simüle edilmiş yangınlarla gerçek “duygu” hissine maruz bırakan yerinde eğitim sağlamalıdır. Detaylı bir yangın tatbikatı yapmak için İstanbul OSGB Listesinden faydalanabilirsiniz.